W życiu różnie się wiedzie… czasem kobieta nie pracuje przez 5 lub więcej lat, raptem dostaje pracę na okres próbny (3 miesiące) i okazuje się, że jest w ciąży. Wówczas w głowie krążą różne myśli. Czy kiedy pójdzie po miesiącu na zwolnienie (L4) to pracodawca będzie mógł ją zwolnić? Albo czy umowa automatycznie zostanie przedłużona do czasu porodu? Wyjaśnienie poniżej.
W zaistniałych okolicznościach umowa, która normalnie mogłaby ulec rozwiązaniu po okresie próbnym, czyli po 3 miesiącach. W tym wypadku jednak, kiedy kobieta jest w ciąży, okres jej trwania wydłuża się do dnia porodu. Na to wskazuje chociażby art. 177 ust. 1 KP, który mówi o tym, że w przypadku umów na okres próbny przekraczający 1 miesiąc, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy kobiecie będącej w ciąży. Chyba, że zaistnieją pewne okoliczności. Inna sytuacja jest gdy pracodawca ogłasza upadłość lub likwidację. W tej sytuacji musi określić termin rozwiązania umowy o pracę i powiadomić o tym swoją pracownicę. Jeżeli pracodawca nie będzie w stanie zapewnić kobiecie innej pracy, będą przysługiwały jej świadczenia określone w odrębnych przepisach.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, kobieta uzyska prawo do zasiłku chorobowego po 30 dniach nieprzerwanego obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego. Czyli tak naprawdę już po miesiącu pracy. Jeżeli wówczas kobieta otrzyma zwolnienie chorobowe z tytułu ciąży, otrzyma zasiłek chorobowy, który będzie płatny w wysokości 100% podstawy. Zasiłek będzie wypłacany przez cały czas trwania zwolnienia, nawet do dnia porodu.
Już po porodzie i rozwiązaniu umowy o pracę, kobieta będzie miała prawo do tak zwanego zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek ten będzie otrzymywała przez okres 1 roku. Musi tylko wcześniej zadbać o stosowne formalności – złożyć specjalny wniosek.
Podsumowując, kobieta która jest w ciąży i niedawno otrzymała pracę na okres próbny trwający 3 miesiące, ma takie same prawa jak kobieta, która pracuje na podstawie umowy na czas nieokreślony. Pracodawca nie może jej zwolnić w czasie trwania ciąży. Prawo do zwolnienia jej przysługuje tylko w określonych, wyjątkowych okolicznościach, kiedy to ona sama się do tego przyczynia, na to zwolnienie względem prawa w pełni zasługuje.