Fakty o rozwodzie, które warto znać

Rozwód w dzisiejszych czasach to jedna z częściej pojawiających się spraw na sądowej wokandzie. Statystycznie co 2 małżeństwo zamieszkałe w większym mieście decyduje się na rozwód. Jak wynika z przeprowadzonych badań w 2016 roku spraw rozwodowych było aż 64 tysiące i mimo iż w stosunku do 2015 roku liczba ta zmalała o 3 tysiące, to wciąż nie można zakładać owocnych prognoz. Niezależnie od stażu małżeństwa, powodów kryzysu i miejsca zamieszkania warto wiedzieć co nieco na ten temat, bo nawet jeśli rozwód bezpośrednio nie dotyczy nas, to może dotknąć małżeństwo z bliskiego otoczenia.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że dobrymi radami na temat rozwodów najczęściej dzielą się osoby najmniej poinformowane. Sytuacje te mogą zaszkodzić i dodatkowo zaognić konflikt małżeński. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z niejasnościami i formalnościami dotyczącymi rozwodu jest pomoc profesjonalisty. Mimo wszystko nie zmienia to faktu, iż podstawowa wiedza na temat rozwodu jest powszechnie udostępniana. W trosce o jakość usług zadbaliśmy, by w jednym miejscu znalazły się wszystkie podstawowe pojęcia.

Rozwód – orzekany jest zazwyczaj w dwóch formach

  • bez orzekania o winie
  • z ustaleniem winy

Warto pamiętać, że stanowisko procesowe może ulec zmianie na etapie toczącego się postępowania.

Wyrok – sprawa rozwodowa to nie tylko orzeczenie rozwodu, ale i szereg innych czynności, które wynikają ze wspólnego pożycia małżeńskiego.

  • rozstrzygnięcie władzy rodzicielskiej, kontaktu i miejsca pobytu małoletniego dziecka
  • ustalenie alimentów na rzecz dziecka, a nawet małżonka w określonych sytuacjach
  • rozstrzygnięcie dotyczące wspólnoty majątkowej

Wniosek o wydanie zabezpieczenia – w toku toczącego się postępowania rozwodowego strony mają możliwość złożyć wniosek mający na celu zabezpieczenie ustalenie kontaktów z małoletnim dzieckiem, czy alimentów. Wskazane zabezpieczenie ma charakter wyłącznie tymczasowy. Po umocnieniu wyroku zabezpieczenie ustaje.

Mediacje – nie są obowiązkowe. Małżeństwa korzystając z pozasądowego ustalenia priorytetów mają szansę skrócić postępowanie sądowe i dokonać podziału władzy rodzicielskiej, wysokości alimentów lub podziale majątku szybciej i z korzyścią dla każdej ze stron.


Copyright © 2019 Adwokaci Michałek i Partnerzy - Poznań | RODO