Kiedy można pozbawić rodzica praw?

Zespołem praw i obowiązków rodzica względem dziecka nazywa się władzą rodzicielską. W chwili narodzin rodzice biorą odpowiedzialność za życie dziecka na każdej płaszczyźnie. Zobowiązują się do opieki nad dzieckiem, zarządzania jego majątkiem i reprezentowaniem dziecka przed instytucjami do momentu uzyskania pełnoletności. Niektóre z zaniedbań na którejkolwiek płaszczyźnie mogą doprowadzić do pozbawienia władzy rodzicielskiej. W artykule wyjaśnimy zależności i konsekwencje wynikające z pozbawienia rodziców praw do opieki nad dzieckiem.

(więcej…)

Fakty o rozwodzie, które warto znać

Rozwód w dzisiejszych czasach to jedna z częściej pojawiających się spraw na sądowej wokandzie. Statystycznie co 2 małżeństwo zamieszkałe w większym mieście decyduje się na rozwód. Jak wynika z przeprowadzonych badań w 2016 roku spraw rozwodowych było aż 64 tysiące i mimo iż w stosunku do 2015 roku liczba ta zmalała o 3 tysiące, to wciąż nie można zakładać owocnych prognoz. Niezależnie od stażu małżeństwa, powodów kryzysu i miejsca zamieszkania warto wiedzieć co nieco na ten temat, bo nawet jeśli rozwód bezpośrednio nie dotyczy nas, to może dotknąć małżeństwo z bliskiego otoczenia.

(więcej…)

Umowa na okres próbny a ciąża

W życiu różnie się wiedzie… czasem kobieta nie pracuje przez 5 lub więcej lat, raptem dostaje pracę na okres próbny (3 miesiące) i okazuje się, że jest w ciąży. Wówczas w głowie krążą różne myśli. Czy kiedy pójdzie po miesiącu na zwolnienie (L4) to pracodawca będzie mógł ją zwolnić? Albo czy umowa automatycznie zostanie przedłużona do czasu porodu? Wyjaśnienie poniżej.

(więcej…)

Sprawdź dlaczego Twoja firma potrzebuje prawnika

dlaczego-firma-potrzebuje-prawnika

Wielu przedsiębiorców na pytanie czy Twoja firma korzysta z porad adwokata wychodzi z założenia, że usługi mają swoją uzasadniona potrzebę tylko wtedy, kiedy są jakiekolwiek problemy. W niektórych przypadkach być może stała pomoc prawna mogłaby być zbyt dużym obciążeniem dla firmy, ale w innych brak weryfikacji specjalisty może doprowadzić do poważnych uchybień. W artykule przedstawimy pokrótce powody, dla których firma potrzebuje prawnika.

(więcej…)

Copyright © 2017 Adwokaci Michałek i Partnerzy - Poznań